Parapety do łazienki – dlaczego kamień i tworzywa będą lepsze od drewna?

Parapety wewnętrzne mogą być wykonane z różnych materiałów. Wybór tworzywa w dużej mierze zależy od pomieszczenia, w którym parapet ma być zamontowany oraz od ogólnego stylu, w którym zostało utrzymane dane wnętrze. Każdy materiał ma inne właściwości i nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. Na szczególną uwagę zasługują parapety, które mają zostać zamontowane w łazience. Z uwagi na dużą wilgotność, która panuje w tym pomieszczeniu najlepszym rozwiązaniem będą parapety wykonane z kamienia kamienia lub tworzywa sztucznego.

Parapety w łazienkach

Na wstępie warto zaznaczyć, że nie w każdej łazience występują parapety. Bardzo często wykorzystywanym rozwiązaniem jest wykończenie wnęk, w których znajdują się okna, tymi samymi płytkami łazienkowymi, z których zostały zrobione ściany. Jest to bardzo proste, łatwe, tanie i atrakcyjne wizualnie rozwiązanie. Tak wykonane okolice okna świetnie pasują do całego wystroju danego wnętrza.
Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować w łazience taki sam parapet wewnętrznych jak w innych pomieszczeniach w domu. Warto jednak wybrać najbardziej odpowiedni materiał, który będzie nie tylko prezentował się dobrze, ale także będzie dostosowany do warunków, które panują w pomieszczeniach.

Dlaczego montuje się parapety wewnętrzne?

Warto uświadomić sobie po co w ogóle montuje się parapety wewnątrz pomieszczeń. Przede wszystkim chronią one przestrzeń pod oknem, przed kumulującym się brudem, a także przed przedostawaniem się zimna z zewnątrz. Ponadto w łazience parapety bardzo często są wykorzystywane jako półki. Ustawia się na nich różne artykuły higieniczne, czy np. doniczki z kwiatkami i inne ozdoby. Warto więc odpowiednio dobrać nie tylko materiał, z którego wykonano parapet, ale także jego dokładne wymiary. Parapety powinny być odpowiednio głębokie i trwałe.

Parapety do łazienki – który materiał będzie najlepszy?

Parapety wewnętrzne najczęściej wykonane są z drewna, kamienia lub tworzywa sztucznego. Każdy materiał cechuje się innymi właściwościami, dlatego warto zastanowić się nad wyborem.
Parapety drewniane nie wydają się być najlepszym rozwiązaniem do łazienek. Mimo, że jest ono odpowiednio zabezpieczone i zaimpregnowane, w łazience panuje wysoka wilgotność i duża temperatura, a kropelki wody osadzają się na różnych powierzchniach, dlatego drewno może ulec zniszczeniu. Para wodna, która się na nim będzie osadzać, może doprowadzić do jego rozwarstwiania.
Dlatego w łazience dużo lepiej sprawdzą się parapety z kamienia i tworzywa sztucznego. Są one dużo bardziej wytrzymała i odporne na trudne warunki, które panują w łazience. Wilgoć w żaden sposób na nie nie wpływa. Nie jest potrzebna, żadna specjalna impregnacja ani zabezpieczenie. Trwałym rozwiązaniem są także parapety z PCV, jednak warto podkreślić, że nie prezentują się one zbyt atrakcyjnie i nie zawsze dobrze wyglądają w poszczególnych pomieszczeniach. Wybierając parapet do łazienki kierować się zarówno względami praktycznymi jak i wizualnymi.

Dodaj komentarz