Jaki parapet wybrać do wewnątrz?

Już na etapie aranżacji wnętrza oraz projektowania poszczególnych pomieszczeń, warto zastanowić się nad tym, jak wybrać odpowiednio parapet wewnętrzny, by z jednej strony był funkcjonalny, a z drugiej strony stanowił odpowiednie dopełnienie całego wnętrza oraz wpasował się jego kolorystykę, oraz styl.

Najpopularniejsze rodzaje parapetów

Obecnie na rynku oferowanych są dziesiątki rodzajów parapetów wyprodukowanych z różnego rodzaju materiałów. Największą popularnością cieszą się jednak parapety:

  • PCV, które w przeszłości stanowiły najczęstszy wybór Polaków ze względu na ich dużą wytrzymałość oraz odporność,
  • Drewniane, które doskonale wpasowują się do pomieszczeń z drewnianymi panelami bądź parkietem,
  • Kamienne, które stanowią eleganckie wypełnienie wnętrza.

Każdy z tych rodzajów paneli może w doskonały sposób urozmaicić nasze wnętrze, jednak nad wyborem konkretnego modelu powinniśmy się głębiej zastanowić, głównie zwracając uwagę na następujące kwestie.

Do jakiego pomieszczenia szukamy parapetu

Każde pomieszczenie cechuje się innym nasłonecznieniem, ale również natężeniem ruchu. W pomieszczeniach takich jak sypialnia, salon czy pokój dziecięcy, gdzie parapet będzie z reguły służył jako dodatkowa “półka” na ozdoby, możemy poeksperymentować ze stylem lub iść właśnie za nim, i dobrać parapet będący wypełnieniem naszego pomieszczenia. Jeżeli nasze pomieszczenie jest zaaranżowane w stylu typowo rustykalnym bądź hygge, idealne będzie wybranie ładnego i prostego parapetu drewnianego, który uspójni całą aranżację i jednocześnie nie będzie w żaden zwracał na siebie zbytniej uwagi. Jeżeli wybraliśmy elegancki dworski salon, tam doskonale nadadzą się parapety kamienne. Zarówno w łazience, jak i kuchni, powinniśmy postawić na absolutną funkcjonalność parapetów. Są to pomieszczenia narażone na dużą wilgoć, zmiany temperatur oraz nadmierne brudzenie. W tym przypadku najlepszym wyborem będzie parapet kamienny, który sam w sobie jest bardzo odpornym materiałem, lub tańsza wersja w postaci sprawdzonych parapetów PCV. Obie opcje są warte rozważenia, a na decyzję główny wpływ będzie miała cena parapetu.

Nie zapomnijmy o funkcjonalności parapetu

Parapet nie powinien być jedynie dekoracją w naszym pomieszczeniu. Funkcją parapetu powinno być również zatrzymywanie zimna przychodzącego ze strony szyb oraz ochrona powierzchni około okiennej przed zabrudzeniami. Dlatego właśnie parapet powinien być przede wszystkim łatwy w utrzymaniu czystości. Dobór materiału ciężkiego do czyszczenia może prowadzić do niepotrzebnych frustracji. W zależności od okoliczności, parapety mogą zostać wykorzystane jako dodatkowa przestrzeń na dekoracje, półki lub nawet leżanki, na których możemy odpocząć, podziwiając piękny krajobraz za oknem. Warto więc zadbać o to, by bez względu na materiał i wykonanie, utrzymywać schludny i czysty wygląd naszych parapetów.

Głównym pytaniem, na jakie powinniśmy sobie odpowiedzieć w procesie wyboru parapetu jest, do czego ma on służyć oraz czy w przypadku tego pomieszczenia powinniśmy postawić na styl, czy raczej funkcjonalność parapetu.

Dodaj komentarz