Jak zmierzyć i zamontować parapet?

Parapet, zarówno zewnętrzny, jak i wewnętrzny jest bardzo istotnym elementem który z zewnątrz chroni elewację domu przed zbytnim zamoknięciem, a wewnątrz ochraniają przed kierowaniem ciepła we właściwą stronę. Parapety, jak wiadomo pełnią również funkcję dekoracyjną, dlatego ważne jest, by przed zamówieniem parapetu na wymiar bardzo dokładnie wymierzyć miejsce, w którym ma on się znajdować a następnie prawidłowo go zamontować. Dokładność w tym obszarze gwarantuje nam satysfakcje z ładnego, trwałego i co najważniejsze, funkcjonalnego parapetu.

Jak w odpowiedni sposób zmierzyć parapet?

Planując zakup parapetów zewnętrznych, pamiętajmy o tym, by pomiar wykonać na każdym oknie. Istnieje prawdopodobieństwo, szczególnie w przypadku starszych budynków, że wymiar każdego okna będzie się różnił. Różnice nie będą duże, prawdopodobnie będą wynosiły zaledwie parę milimetrów, jednak w celu zamówienia odpowiedniego parapetu warto dokonać pojedynczego pomiaru każdego okna. Sam pomiar parapetu zewnętrznego nie jest trudny. Wystarczy zmierzyć długość oraz głębokość naszej wnęki okiennej, a następnie dodajemy 4 centymetry z każdej strony na linii długości wnęki.

Proces mierzenia parapetu zewnętrznego jest równie prosty. Podobnie jak w przypadku parapetu wewnętrznego, powinniśmy zmierzyć zarówno głębokość, jak i szerokość wnęki, zwracając jednak uwagę na to, czy kształt ściany we wnęce jest prostokątny. Niektóre wnęki posiadają dodatkowe zdobienia lub prostopadłe glify, które sprawią, iż parapet będzie musiał być docięty na wymiar wnęki okiennej. Po zmierzeniu długości należy dodać około 4 centymetrów z każdej strony, natomiast w przypadku głębokości, warto dodać taką odległość, by parapet zakrył całą głębokość kaloryfera, jeżeli ten znajduje się pod oknem.

Jak zamontować parapet?

W przypadku montowania parapetu wewnętrznego, najbardziej uniwersalnym spoiwem pomiędzy parapetem a podłożem będzie klej montażowy. Taki klej może zostać zastosowany w przypadku wszystkich rodzajów parapetów oprócz typu marmurowego, do którego powinniśmy używać specjalnego kleju przeźroczystego. Na oczyszczonej i oklejonej powierzchni, powinniśmy wstawić parapet, a następnie wypoziomować go pod kątem 2% do środka mieszkania. Dzięki temu woda, która przypadkiem znajdzie się na parapecie osunie się na podłogę. Wszystkie szczeliny pomiędzy parapetem a ścianą należy wypełnić pianką montażową oraz wyszpachlować za pomocą szpachli gipsowej.

W przypadku montowania parapetu zewnętrznego tutaj tylne zgięcie parapetu powinno zostać wciśnięte w rowek listwy progowej, a następnie utwardzoną pianką montażową. Na krawędzi, gdzie znajduje się ościeżnica, powinniśmy nanieść delikatną warstwę silikonu dekarskiego. W przypadku parapetu zewnętrznego również powinniśmy wypoziomować go w od strony okna, by woda swobodnie spływała.

Jak widać powyżej, zarówno wymiarowanie, jak i zamontowanie parapetu nie jest skomplikowaną procedurą, która wymaga wizyty wyspecjalizowanej ekipy montażowej. Wystarczy odrobina precyzji, a będziemy mogli cieszyć się samodzielnie zamontowanym parapetem.

Dodaj komentarz