Jak odnowić parapet – poradnik krok po kroku

Parapety pełnią funkcję dekoracyjną oraz chronią mieszkanie przed utratą ciepła. By mogły one prawidłowo spełniać te funkcje powinniśmy dbać o nie, tak by nie dopuścić do ich zniszczenia. O tym jak odnowić parapet oraz jak utrzymać go w dobrym stanie dowiedzą się państwo z poniższego artykułu.

Jak odnowić parapet za pomocą farby?

Sposób odnowienia parapetu jest zależny od tego z jakiego materiału jest on zrobiony. Wymienić można parapety drewniane, kamienne oraz wykonane z lastryko. Jedną z najpopularniejszych metod odnawiania parapetu jest pomalowanie go za pomocą farby. Przed pomalowaniem parapetu wykonanego z kamienia musimy pamiętać o dokładnym wyrównaniu jego powierzchni oraz o zakupieniu specjalnego rodzaju farby. Parapety wykonane z lastryko przed pomalowaniem należy wyszlifować, podobnie jak w przypadku parapetów drewnianych. W przypadku parapetów z drewna na idealnie gładkie podłoże nakładamy farbę do drewna albo lakier przeźroczysty lub barwiący.
Wybierając farbę do odnowienia parapetu pamiętajmy o tym, by odznaczała się ona odpowiednimi parametrami, takimi jak przyczepność, odporność na ścieranie, promienie słoneczne oraz na wodę. Dodatkowe atuty farb, na które warto zwrócić uwagę, to zabezpieczenie pomalowanej powierzchni przed zarysowaniami, szorowaniem i żółknięciem.
Odnowienie parapetu przy pomocy farby należy rozpocząć od wyszlifowania odnawianej powierzchni, tak by usunąć rysy, zabrudzenia, stary lakier, a także pozbyć się nierówności. Następnym krokiem jest oczyszczenie parapetu z kurzu, plam i osadów oraz zagruntowanie tak przygotowanego parapetu. Kolejny krok to nałożenia farby lub lakieru.

Pozostałe metody na odnowienie parapetu.

Metodą renowacji, która również sprawdzi się na każdym z podanych materiałów parapetów jest zamontowanie nakładek PCV. Założenie nakładki PCV wymaga kilku kroków, z których pierwszym jest dokładne zmierzenie powierzchni parapetu, tak by dobrać nakładkę o takich samych parametrach. Warto pamiętać o tym, że nakładki PCV dzięki zastosowaniu tworzywa sztucznego dostępne są w dowolnym kolorze oraz wzorze.
Po zakupieniu nakładki, musimy wyczyścić oraz wygładzić parapet. Następnie na jego wyrównaną powierzchnię rozprowadzamy równomiernie klej, do którego przymocujemy nakładkę PCV. Montując nakładkę PCV musimy pamiętać o odpowiednim dociśnięciu jej we wszystkich punktach, dobrym sposobem na to jest położenie na nakładkę książek na środku oraz po bokach. Prawidłowo zamontowana nakładka PCV nie wymaga dodatkowych zabiegów konserwujących.
Kolejnym sposobem na odnowienie parapetu jest zastosowanie okleiny. Przed naklejeniem na parapet okleiny musimy dokładnie go wyczyścić oraz odtłuścić. Następnie na taką powierzchnię powoli oraz dokładnie umieszczamy okleinę, tak by jej poszczególne fragmenty zachowały jednolity wzór. Prawidłowo przyklejona okleina nie traci intensywności kolorów pod wpływem promieni słonecznych, dzięki czemu zachowuje ona swoje właściwości przez kilka lat.
Do odnowienia parapetów, szczególnie wykonanych z betonu oraz lastryko, może posłużyć także drewniana obudowa, którą wykonamy z wyszlifowanych oraz wykończonych desek w wybranym odcieniu drewna.

Dodaj komentarz